Historie piva v Čechách sahá až do roku 993

České pivo u nás má tradici, o tom není žádných pochyb. Ostatně i díky tomu se úspěšně rozšířilo v podstatě do celého světa. Už z tohoto principu by Vás měla zajímat historie piva v Čechách. Je dobré vědět o tom, kdy přišly prvopočátky vzniku zlatavého moku a jak to s ním bylo v následujících letech. Tohle všechno a mnohé jiné se dozvíte v dalších řádcích.

Všechno začalo v roce 993

Historie piva v Čechách sahá do roku 993. Respektive z tohoto roku pochází první zmínky, takže neoficiální vznik mohl probíhat ještě dříve. Ta nejstarší česká tradice spjatá s vařením piva zmiňuje Břevnovský klášter, kde tamní mniši vařili pivo. A to z vlastnoručně vypěstovaného chmelu. Od tohoto prvopočátečního bodu se potom odvíjela budoucnost piva na našem území.

Historie piva v Čechách od A až do Z

Když se řekne české pivo, každému se jistě vybaví Pilsner Urquell. Ten určitě není tím nejstarším pivem u nás, na druhou stranu je prvním pivem plzeňského typu na celém světě. I v tomto směru jsme se určitým způsobem proslavili. Ostatní zajímavosti týkající se historie piva v Čechách Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jak definovat pivo dle historických předpisů?

Jde o nápoj z upraveného či neupraveného chmelu, ze sladu a vody. Kvasným procesem pak dochází ke vzniku alkoholu v odpovídající síle.

Kdy se rozmohlo vaření piva?

Velký rozmach na našem území se dostavil ve 13. století. Na přetřes přišlo měšťanské vaření piva, které začalo získávat i určité normy.

Jaké jsou významné události spojené s historií piva?

Je to například Svatováclavská smlouva z roku 1517. Ta zrušila monopol měšťanů v oblasti vaření piva. Také založení Měšťanského pivovaru v Plzni v roce 1842 je důležité.

Kdy bylo zrušeno provinční právo?

Psal se rok 1869. Bylo jím zrušeno omezení při zakládání nových pivovarů.

Kdy došlo k rozšiřování pivovarnictví?

Po pádu komunistického režimu. V posledních letech přichází na přetřes značný rozvoj minipivovarů.