Jídlo a pití: Tajemství příboru: Jak ho správně odložit po jídle?

Jak Položit Příbor Po Jídle

Příbor nikdy neodkládáme zpět na stůl

Talíř s příborem neodsunujeme

Po dojedení pokrmu talíř s příborem neodsunujeme od sebe. Není to jen nepraktické pro obsluhu, ale také to odporuje etiketě. Svou spokojenost s jídlem dáváme najevo správným umístěním příboru na talíři. Vidlička a nůž leží vedle sebe paralelně, rukojetí směřující mírně vpravo dolů, jako by ukazovaly na pomyslnou pěthodinu na ciferníku. Vidlička je hřbetem vzhůru, nůž ostřím směrem k ní. Takto daný signál znamená, že jsme dojedli a talíř může být odnesen.

Naopak překřížený příbor, nebo příbor opřený o okraj talíře, signalizuje, že v jídle budeme pokračovat. Je to zdvořilý způsob, jak dát obsluze najevo, že si chceme dát pauzu, ale jídlo nám chutná a nechceme, aby nám byl talíř odnesen. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel etikety stolování si zajistíme příjemný gastronomický zážitek a ukážeme, že nám na dobrých mravech záleží.

Základní pravidlo: příbor patří na talíř

Základní pravidlo etikety u stolu, které se týká příboru, zní: příbor nepatří po jídle na stůl, ale na talíř. Toto pravidlo platí bez výjimky, ať už jste dojedli, nebo ne. Položení příboru na stůl po jídle je považováno za nehygienické a nevhodné. Navíc tím dáváte najevo, že si nepřejete dojídat, i když jste třeba jen na chvíli odložili příbor, abyste se napili.

Správný způsob, jak dát najevo, že jste s jídlem hotovi, je položit příbor na talíř vedle sebe v pozici „půl páté“. Vidlička leží zuby nahoru, nůž ostřím směrem k vidličce. Tato zdánlivě drobná zdvořilost ukazuje, že jste obeznámeni s etiketou a dáváte najevo respekt hostiteli i obsluze.

Pozice 5:20 pro dokončené jídlo

Trik s názvem "pozice 5:20" je jednoduchý způsob, jak dát najevo, že jste s jídlem hotovi. Stačí si představit ciferník hodin a umístit příbor na talíř tak, aby vidlička směřovala na 5. hodinu a nůž na 7. hodinu. Vidlička je přitom otočená hřbetem nahoru. Tato elegantní signalizace obsluze značí, že si již nepřejete další porci a talíř může být odnesen.

Poloha příboru Význam
Vidlička a nůž vedle sebe rovnoběžně, rukojeti směřující k vám v 5 hodin Jsem hotov/a s jídlem.
Vidlička a nůž zkřížené na talíři (vidlička nahoře) Dávám si pauzu v jídle.

Etiketa stolování se může zdát komplikovaná, ale ve skutečnosti jde o soubor jednoduchých pravidel, která usnadňují komunikaci u stolu. Správné používání příboru je jedním z nich. Zatímco během jídla dáváme najevo, že ještě jíme, umístěním příboru na talíř signalizujeme obsluze, zda si přejeme pokračovat, nebo zda jsme s jídlem hotovi. "Pozice 5:20" je mezinárodně srozumitelným signálem, který ocení obsluha v každé restauraci.

jak položit příbor po jídle

Vidlička a nůž vedle sebe, rukojeti vpravo

Vidlička a nůž vedle sebe, rukojeti vpravo, je signál pro obsluhu, že jste s jídlem hotovi a talíř může být odnesen. Toto gesto, i když tiché, hovoří jasně a srozumitelně v řeči etikety. Je to elegantní způsob, jak dát najevo spokojenost s pokrmem, aniž byste museli říkat jediné slovo.

Správné umístění příboru je s vidličkou zuby nahoru a nožem ostřím směrem k ní, zhruba v pozici "půl páté" na pomyslném ciferníku talíře. Rukojeti obou příborů by se měly dotýkat okraje talíře. Důležité je, aby příbor ležel na talíři uspořádaně a ne chaoticky. Tím dáváte najevo respekt k obsluze i kuchaři.

Naopak, překřížený příbor signalizuje, že v jídle chcete pokračovat, a odložený nůž s vidličkou opřenou o okraj talíře značí, že si dáváte pauzu. Znalost těchto drobných detailů vám pomůže pohybovat se ve světě etikety s grácií a sebevědomím.

Co s příborem během jídla?

Během jídla je důležité vědět, jak správně zacházet s příborem. Není to jen otázka etikety, ale také signál pro obsluhu. Pokud si potřebujete odskočit od stolu nebo si dát pauzu v jídle, položte příbor do tvaru písmene "V" na talíř. Vidlička směřuje hroty dolů a nůž ostřím k vidličce. Tak dáte najevo, že jste s jídlem ještě neskončili. Naopak, pokud jste dojedli, položte příbor vedle sebe rovnoběžně na talíř. Vidlička opět hroty dolů a nůž ostřím k ní. Rukojeti příboru by měly směřovat mírně šikmo dolů k vám. Takto umístěný příbor signalizuje obsluze, že může váš talíř odnést. Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám pomůže vyhnout se faux pas a zajistí vám příjemný kulinářský zážitek.

Příbor po jídle neodhazujeme na talíř jako kopí, ale pokládáme jej s úctou, neboť je to gesto vyjadřující vděčnost za jídlo i za společnost.

Eliška Krásnohorská

Speciální pravidla pro dezertní příbor

Dezertní příbor, obvykle menší lžička a vidlička umístěné nad talířem, má svá specifická pravidla pro konzumaci a signalizaci etikety. Po dojedení dezertu odkládáme příbor na dezertní talířek podobně jako u hlavního chodu. Vidličku a lžičku pokládáme rovnoběžně vedle sebe v pozici „za deset minut pět“, rukojeti směřují mírně šikmo doprava dolů. Toto elegantní gesto dává najevo, že jsme s dezertem hotovi a talíř může být odnesen. Pamatujte, že odkládání použitého příboru přímo na ubrus je nevhodné a nehygienické. Dodržování těchto jednoduchých pravidel etikety vám pomůže cítit se sebevědomě a zanechat dobrý dojem u stolu.

jak položit příbor po jídle

Etiketa s příborem v různých kulturách

Znalost etikety stolování s příborem se může lišit v závislosti na kultuře a zemi. V České republice a obecně v Evropě se po dojedení pokrmu pokládá vidlička a nůž vedle sebe rovnoběžně na talíř, špičkami směřujícími k vám. Toto gesto dává jasně najevo, že jste s jídlem hotovi a talíř může být odnesen. Naopak, pokud si chcete dát pauzu během jídla, nůž a vidličku položíte na talíř do tvaru písmene "V", špičkami k sobě. Tím dáváte najevo, že jste s jídlem ještě neskončili. V některých kulturách, například v Americe, se po dojedení pokládá příbor na talíř rovnoběžně, ale špičkami od sebe. Je důležité si uvědomit, že v každé kultuře se mohou vyskytovat drobné odlišnosti v etiketě stolování. Pokud si nejste jisti, jak se zachovat, je vždy nejlepší nenápadně sledovat ostatní strávníky nebo se zeptat.

Tipy pro zapamatování si etikety

Zapamatovat si, jak správně odložit příbor po jídle, se může zdát jako triviální věc, ale ve skutečnosti je to důležitý signál pro obsluhu a projev vašeho kultivovaného chování. Není to nic složitého, stačí si zapamatovat pár jednoduchých pravidel. Po dojedení položte vidličku a nůž vedle sebe doprostřed talíře, rukojetěmi směřujícími k vám. Vidlička leží na levé straně a nůž na pravé straně talíře, s ostřím nože otočeným k vám. Tak dáváte najevo, že jste dojedli a talíř může být odnesen. Pokud jste nedojedli, ale potřebujete si na chvíli odložit příbor, položte ho na talíř do tvaru písmene "V". Nůž a vidlička se v horní části mírně dotýkají, čímž naznačujete, že v jídle budete pokračovat. Pamatujte, že příbor nepatří zpět na stůl, jakmile se dotkne talíře. Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám pomůže cítit se sebevědomě a ukázat se v tom nejlepším světle i u slavnostní tabule.

Buďte sebevědomí u každého stolu!

Jistě, už se vám někdy stalo, že jste si u stolu plného příborů připadali trochu nejistě. Nebojte, nejste sami! Znalost etikety stolování, jako je správné položení příboru po jídle, vám dodá sebevědomí v každé situaci.

jak položit příbor po jídle

Už žádné nejisté pokládání vidličky a nože na okraj talíře! Po dojedení pokrmu dejte najevo svou spokojenost elegantním gestem. Příbor umístěte vedle sebe na talíř mírně vpravo, špičkami směrem k vám. Vidlička leží vlevo s hroty nahoru, nůž vpravo s ostřím otočeným k vidličce. Tím dáte jasně najevo, že jste dojedli a talíř může být odnesen.

Nepodceňujte sílu zdánlivě drobných detailů. Správné položení příboru je jako tichá řeč, kterou dáváte najevo respekt k hostitelům i ostatním u stolu. A to se vždycky cení, ať už večeříte v luxusní restauraci nebo u přátel doma.