Josta: Tajemný hybrid, který vám učaruje chutí i vzhledem
Josta: Kříženec rybízu a angreštu
Josta je zajímavý ovocný keř, který v sobě spojuje vlastnosti rybízu a angreštu. Jde o křížence těchto dvou druhů, který byl vyšlechtěn v Německu v 70. letech 20. století. Rostlina josty je robustní a dorůstá výšky až 2 metry. Má velké, lesklé listy, které připomínají listy rybízu. Květy jsou drobné, žlutozelené barvy a objevují se na jaře. Plody josty jsou větší než plody rybízu, ale menší než plody angreštu. Mají tmavě fialovou až černou barvu a sladkokyselou chuť. Josta je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Je odolná vůči chorobám a škůdcům. Plody josty se hodí k přímé konzumaci, ale i na výrobu marmelád, džemů a šťáv. Josta je zajímavou alternativou pro ty, kteří hledají nenáročný ovocný keř s chutnými a zdravými plody.
Vznik a původ josty
Josta, latinsky Ribes nidigrolaria, je zajímavý kříženec černého rybízu, angreštu a meruzalky zlaté. Tento netradiční ovocný keř, plodící velké, tmavé a chutné bobule, vznikl cíleným křížením v 70. letech 20. století v Německu. Šlechtitel Rudolf Bauer si dal za cíl spojit ty nejlepší vlastnosti zmíněných druhů rodu Ribes a po letech úsilí se mu podařilo vytvořit jostu – rostlinu odolnou vůči chorobám a škůdcům, s nenáročnými nároky na pěstování a s plody bohatými na vitamín C. Jméno jostu získala spojením německých názvů pro černý rybíz (Johannisbeere) a angrešt (Stachelbeere). Od svého vzniku si josta získala oblibu po celém světě a dnes je pěstována jak na zahrádkách pro vlastní potřebu, tak i komerčně pro výrobu šťáv, džemů a dalších ovocných produktů. Plody josty dozrávají v průběhu července a srpna a vyznačují se sladkokyselou chutí s nádechem černého rybízu a angreštu.
Charakteristika rostliny
Josta je nenáročný ovocný keř, který vznikl křížením černého rybízu a angreštu. Tato zajímavá kombinace dala vzniknout rostlině s unikátními vlastnostmi. Dorůstá do výšky přibližně 1,5 metru a vytváří hustý, rozložitý keř. Listy josty jsou tmavě zelené, lesklé a svým tvarem připomínají listy angreštu, jsou však větší a nemají tak výrazné laloky. Josta je samosprašná rostlina, pro dosažení bohatší úrody je však vhodné vysadit dva keře vedle sebe. Kvete v dubnu a květnu drobnými, nenápadnými květy. Plody josty dozrávají od července do srpna. Jsou větší než rybíz, tmavě modré barvy s fialovým nánachem a chuťově připomínají směs rybízu a angreštu. Jsou bohaté na vitamín C a antioxidanty.
Plody josty: chuť a využití
Plody josty, tmavě fialové až černé bobule s voskovým povlakem, dozrávají obvykle od konce června do začátku srpna. Chuťově jsou šťavnaté, sladkokyselé s lehce nahořklou příchutí připomínající rybíz, angrešt a někdy i černý jeřáb. Josta je křížencem černého rybízu a angreštu, proto se její chuť pohybuje někde mezi těmito dvěma druhy ovoce. Využití plodů josty je všestranné. Konzumují se čerstvé, hodí se na přípravu kompotů, džemů, sirupů, šťáv i vína. Lze je i zamrazit a uchovat k pozdějšímu zpracování. Díky vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantů je josta nejen chutným, ale i zdravým ovocem.
Josta, tento zajímavý kříženec černého rybízu a angreštu, je důkazem, že i v říši rostlin může vzniknout něco nového a chutného spojením zdánlivě odlišných druhů.
Radomír Kalous
Pěstování josty: tipy a rady
Josta je nenáročný kříženec černého rybízu a angrešté, který v sobě spojuje ty nejlepší vlastnosti obou druhů. Josta je odolná rostlina, která dobře snáší i méně příznivé podmínky. Pro pěstování josty je ideální slunné stanoviště s propustnou, mírně kyselou půdou. Rostlina snese i polostín, ale úroda plodů pak bude menší. Josta se sází na podzim nebo brzy na jaře. Při výsadbě je důležité dbát na to, aby kořenový krček byl asi 5 cm pod úrovní země. Rostlinu je vhodné po výsadbě důkladně zalít a zamulčovat. Josta nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Během vegetace je vhodné rostlinu pravidelně zalévat, zejména v období sucha. Také je vhodné jostu přihnojovat, a to nejlépe na jaře plným hnojivem. Josta je odolná vůči chorobám a škůdcům. Plody josty dozrávají v průběhu července a srpna. Mají tmavě modrou barvu a sladkokyselou chuť. Plody se konzumují čerstvé, ale hodí se i na zpracování, například na marmelády, šťávy nebo víno.
Výhody pěstování josty
Josta je fascinující kříženec černého rybízu a angreštu, který v sobě spojuje to nejlepší z obou světů. Pěstování josty přináší řadu výhod. Díky své odolnosti vůči chorobám a škůdcům je jostavhodnou volbou i pro méně zkušené zahrádkáře. Na rozdíl od angreštu, josta netrpí padlím angreštovým a je také odolnější vůči chorobám černého rybízu. Tato odolnost usnadňuje péči o rostlinu a snižuje potřebu chemických postřiků. Josta je nenáročná na půdní typ a stanoviště. Dobře roste na slunci i v polostínu a snáší i sušší půdy. Tato vlastnost z ní činí ideální ovocný druh pro pěstování i v náročnějších podmínkách. Plody josty jsou větší než plody černého rybízu a mají sladkokyselou chuť s nádechem angreštu. Obsahují vysoké množství vitamínu C a antioxidantů, které posilují imunitní systém a chrání organismus před volnými radikály.
Odolnost vůči chorobám
Josta je kříženec černého rybízu a angreštu, a podobně jako její rodiče, vykazuje i jostaberry vysokou odolnost vůči chorobám. Není tak náchylná k padlí angreštovému, které často trápí angrešt, ani k antraknóze rybízu, postihující černý rybíz. Tato odolnost z josty dělá atraktivní volbu pro zahrádkáře, kteří hledají nenáročné ovocné keře. I když je josta obecně odolná, je důležité sledovat případné známky chorob, jako jsou skvrny na listech, deformace plodů nebo vadnutí. Včasné rozpoznání a ošetření může zabránit šíření choroby a zajistit zdravý růst a bohatou úrodu. Pravidelné prořezávání keře, odstraňování spadaného listí a zajištění dostatečného proudění vzduchu kolem rostliny, pomáhá předcházet vzniku a šíření chorob.
Josta v kuchyni: recepty a inspirace
Josta je kříženec černého rybízu a angreštu, který v sobě spojuje to nejlepší z obou druhů. Plody josty jsou větší než rybíz, tmavě modré až černé barvy a mají sladkokyselou chuť s nádechem rybízu i angreštu. V kuchyni je josta všestranně využitelná. Skvěle se hodí na přípravu marmelád, džemů a sirupů, ale i do koláčů, dezertů a ovocných knedlíků. Šťávu z josty můžete pít samotnou nebo ji použít do koktejlů a limonád. Josta se dá i sušit a konzervovat, takže si na ní můžete pochutnat i mimo sezónu. Pokud hledáte inspiraci, jak jostu zpracovat, vyzkoušejte například recept na josta koláč s drobenkou, josta marmeládu s rumem nebo osvěžující josta limonádu s mátou.
Zajímavosti o jostě
Josta, latinsky Ribes nidigrolaria, je zajímavý kříženec černého rybízu a angreštu. Vznikla cíleným křížením v 70. letech 20. století v Německu. Josta si bere to nejlepší z obou rodičů – od černého rybízu zdědila velikost a sladkokyselou chuť plodů, od angreštu odolnost a nenáročnost. Plody josty jsou tmavě fialové až černé, rostou v hroznech a dozrávají v průběhu července. Chuťově jsou sladší než černý rybíz s jemnými tóny angreštu. Josta je nenáročná na pěstování, daří se jí na slunci i v polostínu a je odolná vůči chorobám a škůdcům. Keř josty dorůstá do výšky až 2 metrů a má dlouhé, převislé větve. Josta je samosprašná, pro bohatší úrodu je ale vhodné vysadit dvě rostliny vedle sebe.
Vlastnost | Josta | Rybíz černý | Angrešt |
---|---|---|---|
Velikost plodu | Střední (větší než rybíz) | Malý | Střední |
Chuť | Sladkokyselá, aromatická | Kyselá, aromatická | Sladkokyselá |
Barva plodu | Tmavě fialová až černá | Černá | Zelená, žlutá, červená |
Josta: Perspektivní ovocný druh
Josta je fascinující ovocný druh, který v sobě spojuje to nejlepší z černého rybízu a angreštu. Tato mezidruhová rostlina, latinsky známá jako Ribes nidigrolaria, vznikla cíleným křížením v Německu v 70. letech 20. století. Josta si rychle získala oblibu pro svou nenáročnost a odolnost vůči chorobám, které trápí její rodičovské druhy. Keř josty dorůstá do výšky až 2 metrů a vytváří husté, vzpřímené výhony. Listy josty připomínají spíše rybíz, jsou však větší a lesklejší. Kvete v dubnu a květnu nenápadnými, žlutozelenými květy. Plody josty dozrávají od července do srpna a mají tmavě fialovou až černou barvu. Chuťově jsou sladkokyselé s jemnou příchutí rybízu i angreštu. Josta je bohatá na vitamín C a antioxidanty. Pěstování josty je poměrně snadné. Rostlina preferuje slunné stanoviště a propustnou, mírně kyselou půdu. Je odolná vůči mrazu a suchu. Josta se množí řízkováním nebo hřížením. Plody josty se konzumují čerstvé, ale jsou vhodné i na výrobu džemů, šťáv a kompotů.
Publikováno: 23. 11. 2024
Kategorie: domov