Křupavé Moravské Zelňáky na Plechu: Tradiční Chuť, Snadná Příprava

Moravské Zelňáky Na Plechu

Co je to moravský zelňák?

Moravský zelňák na plechu, to je synonymum pro voňavou a sytou pochoutku, která v sobě snoubí křehkost tenkého těsta a lahodnou náplň z kysaného zelí. Na rozdíl od klasických kynutých koláčů se zelňák na plechu připravuje z těsta, které nekyne, a peče se dozlatova na velkém plechu. Jeho krása spočívá v jednoduchosti a variabilitě. Základní těsto, skládající se z hladké mouky, vajec, mléka a tuku, se dá snadno obměňovat. Někdo přidává do těsta zakysanou smetanu pro jemnější chuť, jiný zase sází na špetku cukru pro zlatavější barvu.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, klíčem k dokonalému zelňáku je poctivé kysané zelí. To se nejprve podusí na sádle s cibulkou a kmínem, aby se rozvinula jeho charakteristická chuť a vůně. Moravský zelňák na plechu není jen tak obyčejné jídlo. Je to kus tradice, symbol pohostinnosti a důkaz toho, že i z obyčejných surovin se dá vykouzlit neobyčejná lahůdka.

Tradiční receptura z Moravy

Moravské zelňáky, tenké placky z kynutého těsta prokládané lahodnou náplní z kysaného zelí, jsou neodmyslitelnou součástí moravské kuchyně. Jejich historie sahá hluboko do minulosti, kdy se pekly na rozpálených kamnech v selských pecích a sloužily jako syté jídlo pro celou rodinu. Recept se dědil z generace na generaci a každá rodina měla tu svou osvědčenou variantu.

Základem pravých moravských zelňáků je nadýchané kynuté těsto, které se pečlivě zadělává z hladké mouky, droždí, mléka a špetky cukru. Tajemství spočívá v pomalém kynutí, které dodá těstu jeho charakteristickou vláčnost. Zatímco těsto kyne, připravuje se náplň z poctivého kysaného zelí. To se nejprve podusí na cibulce a slanině, dochutí se kmínem, pepřem a někdy i špetkou majoránky.

Hotové těsto se rozdělí na dva díly a rozválí na tenké placky. Jedna placka se rozprostře na vymazaný plech a poklade se připravenou zelňačkou. Druhou plackou se zelí přikryje a okraje se pečlivě spojí. Povrch zelňáku se potře máslem a peče se dozlatova v troubě. Moravské zelňáky se podávají teplé, nejlépe s čerstvým pivem nebo sklenkou vína.

Variace na zelňák (slanina, uzené)

Moravské zelňáky na plechu, to je prostě klasika, co? Ale co takhle trochu experimentovat a dodat jim nový šmrnc? Se slaninou a uzeným masem se otevírá svět nových chutí! Místo klasického špeku zkuste na sádle opražit dobrou anglickou slaninu nakrájenou na kostičky. Její chuť je intenzivnější a dodá zelňáku příjemně slaný nádech. A co teprve uzené maso! Na kostičky nakrájené klobásky, uzené maso nebo kousek uzeného bůčku dodají zelí úžasnou, lehce nakouřenou chuť.

moravské zelňáky na plechu

Nebojte se experimentovat s různými druhy uzeného masa a najděte si tu svoji oblíbenou kombinaci. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte na pořádnou dávku kmínu, majoránky a pepře. Právě tyhle tři ingredience dodají zelňáku ten správný říz a vůni, která vám provoní celý dům.

Příprava těsta na zelňák

Moravské zelňáky, to je prostě klasika, která nikdy neomrzí. Ať už je máte radši tenké a křupavé, nebo naopak nadýchané a vysoké, základ je vždycky v dobře připraveném těstě. Na to si připravte půl litru vlažného mléka, lžičku cukru, kostku droždí, 500 g hladké mouky, špetku soli a 2 lžíce oleje. Do mléka rozdrobte droždí, přidejte cukr a nechte vzejít kvásek. Mezitím si do mísy prosejte mouku se solí. Do důlku v mouce vlijte vzešlý kvásek a olej. Vypracujte hladké, pružné těsto, které se nelepí. Mísu s těstem přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout asi hodinu, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Během kynutí si můžete připravit lahodnou náplň z kysaného zelí, uzeného masa a koření. Až těsto vykyne, propracujte ho ještě jednou a rozdělte na dva díly. Z každého dílu vyválejte placku, kterou rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem.

Vlastnost Moravské zelňáky na plechu
Typ pokrmu Hlavní chod
Kuchyně Česká, Moravská
Doba přípravy cca 30 minut
Doba pečení cca 45 minut

Tipy pro křupavý zelňák

Pro dosažení dokonale křupavých moravských zelňáků na plechu existuje několik klíčových triků. Za prvé, nešetřete na kynutí těsta. Důkladně jej nechte vykynout na teplém místě, ideálně dvakrát. Zadruhé, správná konzistence těsta je zásadní. Mělo by být vláčné a pružné, ale ne příliš lepivé. Pokud je těsto příliš tuhé, zelňáky budou tvrdé. Třetí tip se týká náplně. Moravské zelí by mělo být dobře okapané, aby se do těsta neuvolnilo příliš mnoho tekutiny. Pro extra křupavost můžete zelí před přidáním do těsta lehce podusit na pánvi. Pečení hraje také důležitou roli. Zelňáky pečte v předehřáté troubě na vyšší teplotu, aby se povrch rychle zatáhl a vytvořil se křupavý povrch. Pro extra křupavý spodek plechu můžete použít pečicí papír nebo pečící podložku. A konečně, po upečení nechte zelňáky krátko vychladnout na mřížce, aby se z nich odparila přebytečná vlhkost.

Servírování a vhodné přílohy

Moravské zelňáky, ať už z trouby nebo z pánve, si zaslouží tu nejlepší společnost na talíři. Ať už je podáváte jako hlavní chod nebo sytou přílohu, správně zvolené doprovodné elementy pozvednou jejich chuť do gastronomického nebe.

moravské zelňáky na plechu

Klasikou, která nikdy nezklame, je osvěžující sklenice studeného piva. Jeho hořkost skvěle ladí s výraznou chutí zelí a uzeného masa. Pro milovníky vína doporučujeme sáhnout po mladém, ovocném víně, například Mülleru Thurgau.

Co se týče příloh, fantazii se meze nekladou. Skvěle se hodí bramborová kaše, která nasákne lahodnou šťávu ze zelňáků. Stejně tak si pochutnáte s vařenými bramborami posypanými čerstvou petrželkou. Lehčí variantou je zeleninový salát, který dodá pokrmu svěžest. Vyzkoušejte například kombinaci rajčat, okurek, papriky a cibule.

Pro ty, kteří preferují sytější doprovod, doporučujeme dušené kysané zelí nebo špenát. A pokud máte rádi sladkokyselé chutě, zelňáky můžete podávat s brusinkami nebo povidly.

Zelňák - ideální jídlo na zimu

Moravské zelňáky, ať už na plechu nebo z pánve, jsou symbolem poctivé domácí kuchyně a skvělou volbou pro syté zimní jídlo. Jejich příprava není složitá, i když vyžaduje trochu času a trpělivosti. Základem je samozřejmě kvašené zelí, které dodává zelňákům jejich charakteristickou chuť. Pro ty, kteří nemají rádi příliš kyselou chuť, je možné zelí před použitím krátce propláchnout vodou. Do těsta se pak přidávají další ingredience, jako jsou vejce, mouka, mléko a sádlo nebo olej. Moravské zelňáky se liší od těch "obyčejných" tím, že se do těsta přidává vařený nastrouhaný brambor, který jim dodává na vláčnosti.

Na Moravě se zelňáky nejčastěji pečou na plechu, a to buď na tenko vyválené dozlatova, nebo naopak dozlatova upečené a poté nakrájené na čtverečky. Z pánve se pak připravují menší, silnější zelňáky, které se smaží dozlatova z obou stran. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, moravské zelňáky si nejlépe vychutnáte ještě teplé, ideálně s osmaženou cibulkou a sklenicí studeného piva.

Moravské zelňáky na plechu: recept

Moravské zelňáky na plechu jsou skvělou volbou pro rychlý a chutný oběd nebo večeři. Jsou syté, plné chuti a navíc se dají připravit z běžně dostupných surovin.

Ingredience:

Na těsto:

  • 500 g hladké mouky
  • 1 kostka droždí
  • 1 lžička cukru
  • špetka soli
  • 300 ml vlažného mléka
  • 2 lžíce oleje

Na náplň:

  • 1 kg kysaného zelí
  • 1 cibuli
  • 2 stroužky česneku
  • sádlo
  • mletou sladkou papriku
  • kmín
  • sůl
  • pepř

Postup:

  1. Začněte tím, že si připravíte kvásek. Do misky rozdrobte droždí, přidejte cukr, lžíci mouky a zalijte vlažným mlékem. Nechte na teplém místě vzejít kvásek. Mezitím si v míse smíchejte mouku se solí. Jakmile je kvásek hotový, přidejte ho k mouce spolu s olejem a vypracujte hladké těsto. To nechte na teplém místě kynout asi hodinu.
  2. Zatímco těsto kyne, připravte si náplň. Zelí scedíme a překrájíme. Na sádle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme prolisovaný česnek, kmín a mletou papriku. Chvíli restujeme a poté přidáme zelí. Dusíme do změknutí a dochutíme solí a pepřem.
  3. Vykynuté těsto rozdělíme na dvě poloviny. Jednu rozválíme na pomoučeném vále na velikost plechu. Plech vymažeme sádlem a rozválené těsto na něj přeneseme. Na těsto rovnoměrně rozprostřeme zelní náplň a přikryjeme druhou polovinou těsta, kterou také rozválíme na velikost plechu. Okraje těsta dobře přitiskneme k sobě a potřeme rozšlehaným vejcem. Moravské zelňáky pečeme v předehřáté troubě na 180 °C dozlatova, asi 30 minut.

Moravské zelňáky na plechu se podávají teplé, ideálně s pivem nebo sklenicí bílého vína. Dobrou chuť!

moravské zelňáky na plechu

Moravské zelňáky na plechu, tenká placka voňavé historie, křupavá symfonie chuti, co zahřeje na těle i na duši.

Božena Němcová

Moravské zelňáky, ať už z trouby nebo z pánve, jsou zkrátka sázkou na jistotu. Jejich příprava není nijak složitá a výsledek stojí za to. Jemné těsto, které krásně nasaje chuť zelí a slaniny, potěší malé i velké strávníky. Ať už je servírujete jako hlavní chod s pořádnou porcí kysané smetany, nebo jako přílohu k masu, zaručeně se po nich jen zapráší. Navíc, zelňáky jsou skvělým způsobem, jak zužitkovat přebytky kysaného zelí, které se doma občas nahromadí. Takže až budete příště přemýšlet, co dobrého a sytého uvařit, vzpomeňte si na tento tradiční recept z Moravy. Určitě nebudete litovat.

Publikováno: 20. 08. 2024

Kategorie: jídlo a pití

Autor: OndrejSpalek

Tagy: moravské zelňáky na plechu