Malá bečka piva: Velká radost domů
Co je malá bečka piva
Malá bečka piva, někdy také nazývaná párty sud, se stala oblíbenou volbou pro menší oslavy a zahradní párty. Na rozdíl od klasických sudů o objemu 30 či 50 litrů, malá bečka pojme obvykle 5 litrů piva. To je ideální množství pro skupinu přátel, kteří si chtějí vychutnat čerstvě načepované pivo bez nutnosti shánět výčepní zařízení. Malé bečky jsou k dostání v různých variantách, od klasických pivních značek až po speciály a řemeslná piva.
Použití malé bečky je velmi snadné. Většina z nich je vybavena integrovaným výčepním systémem, který nevyžaduje připojení k elektřině ani CO2 bombičce. Stačí jen chladit v lednici po doporučenou dobu, narazit pípu a pivo je připraveno k čepování. Malá bečka piva je skvělým řešením pro ty, kteří si chtějí dopřát komfort čepovaného piva v pohodlí domova bez zbytečných starostí.
Druhy malých pivních sudů
Objemy a rozměry
Malá bečka piva, ať už se jedná o sud o objemu 30 litrů nebo menší 15litrovou bečku, představuje skvělou volbu pro menší oslavy a akce. Rozměry a hmotnost se liší v závislosti na výrobci a typu bečky. Obecně platí, že 30litrová bečka mívá průměr okolo 30 cm a výšku přibližně 50 cm, zatímco 15litrová bečka je menší s průměrem okolo 25 cm a výškou 35 cm. Hmotnost plné bečky se pohybuje od 35 kg u 30litrové bečky do 18 kg u 15litrové bečky. Pro snadnou manipulaci jsou bečky vybaveny madly.
Při výběru správné velikosti bečky je důležité zohlednit počet osob a jejich předpokládanou konzumaci. Obecně se počítá s 0,5 litru piva na osobu a hodinu. Pro menší skupinu 10 lidí na 3 hodiny by tak mohla stačit 15litrová bečka, zatímco pro větší oslavu 20 lidí na 5 hodin je vhodnější zvolit 30litrovou bečku.
Kromě objemu je důležité zvážit i prostorové možnosti pro umístění bečky a dostupnost chlazení. Pro menší prostory a krátkodobé akce je praktičtější menší bečka, zatímco pro větší akce a dlouhodobější užívání je vhodnější 30litrová bečka.
Výhody malé bečky
Malá bečka piva, ať už se jedná o pětilitrový soudek nebo menší variantu, přináší oproti klasickým lahvím či plechovkám řadu výhod. Především si vychutnáte čerstvější a aromatičtější pivo, jelikož v bečce nedochází k negativnímu vlivu světla a vzduchu. Malá bečka je také ideální volbou pro menší skupinky přátel či rodinné oslavy, kdy nechcete otevírat velký sud. Snadno se s ní manipuluje a vejde se i do menší lednice. Na trhu je k dostání široká škála pivních stylů v malých bečkách, od klasických ležáků po svrchně kvašená piva. Pořizovací cena malé bečky se může zdát vyšší, ale ve srovnání s množstvím a kvalitou piva je stále velmi příznivá. Navíc si můžete užít rituál čepování piva v pohodlí domova a zažít tak atmosféru jako v oblíbené hospůdce.
Nevýhody malé bečky
Malá bečka piva, ať už o objemu 5 nebo 10 litrů, se může zdát jako skvělý nápad pro menší oslavy nebo pro ty, kteří si chtějí pivo vychutnat čerstvé déle. Nicméně i přes nesporné výhody s sebou malá bečka nese i jisté nevýhody.
Zaprvé, pivo v malé bečce má tendenci rychleji zvětrávat. Jakmile se bečka narazí, začíná proces oxidace, který negativně ovlivňuje chuť piva. U malé bečky je tento proces rychlejší, jelikož se pivo vypije za kratší dobu a v bečce tak zůstává více vzduchu.
Zadruhé, manipulace s malou bečkou může být pro někoho náročnější než s klasickou lahví či plechovkou. Bečka vyžaduje speciální výčepní zařízení a její chlazení může být komplikovanější.
Také je potřeba zmínit, že výběr piv v malé bečce bývá omezenější než u lahvových piv. Ne každý pivovar nabízí svá piva v tomto formátu a výběr se tak často omezuje na nejprodávanější značky.
V neposlední řadě je třeba zvážit i cenu. Malá bečka piva vychází v přepočtu na litr dráž než pivo v lahvích. Je tedy na zvážení, zda je pro vás malá bečka tou správnou volbou, nebo zda dát přednost jiným variantám.
Malá bečka piva, to je pro Čecha jako malý doušek štěstí.
Radomír Dvořák
Cena a dostupnost
Cena malé bečky piva se liší v závislosti na značce piva, objemu bečky a prodejci. Obecně se dá říci, že menší bečky o objemu 5 litrů začínají na ceně okolo 500 Kč. Větší bečky s objemem 10 litrů se pohybují kolem 800 Kč a více. Samozřejmě, ceny speciálních a řemesných piv budou vyšší. Kromě ceny piva je nutné počítat s případnou vratnou zálohou za bečku a výčepní zařízení, která se pohybuje v řádech stokorun.
Vlastnost | Malá bečka piva |
---|---|
Objem | Typicky 30 litrů, ale existují i menší varianty (10-20 litrů) |
Hmotnost (plná) | Přibližně 35-40 kg (v závislosti na objemu a typu piva) |
Dostupnost malých beček piva je v dnešní době velmi dobrá. Většina pivovarů nabízí své pivo i v tomto balení a zakoupit je můžete jak přímo v pivovarech, tak ve specializovaných prodejnách s nápoji a v některých supermarketech. Pro usnadnění nákupu a porovnání cen doporučujeme využít online obchody s pivem, kde najdete širokou nabídku a často i možnost dopravy až domů.
Jak správně skladovat
Malé soudky s pivem, ať už se jedná o pětilitrový soudek nebo větší, si žádají specifické podmínky pro skladování, aby si pivo uchovalo svou chuť a svěžest co nejdéle. Nejdůležitějším faktorem je teplota. Ideální je skladovat soudek při teplotě mezi 5-10 °C, tedy v chladném a temném prostředí. Vyhněte se skladování soudku na přímém slunci nebo v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou radiátory. Teplota nad 12 °C může negativně ovlivnit chuť piva a zkrátit jeho trvanlivost. Stejně tak škodí i mráz, proto soudek nikdy neumisťujte do mrazáku. Důležité je také minimalizovat otřesy a pohyby se soudkem, které by mohly narušit usazeninu a zhoršit chuť piva. Po naražení je nutné soudek skladovat v chladu a spotřebovat pivo co nejdříve, ideálně do 7-10 dnů. I když je soudek vybaven výčepním systémem, čerstvost piva se s časem snižuje. Dodržováním těchto jednoduchých rad si vychutnáte pivo z malého soudku v té nejlepší kvalitě.
Jak dlouho vydrží pivo
Malá bečka piva, ať už se jedná o pětilitrový soudek nebo menší variantu, je skvělým způsobem, jak si užít čerstvé pivo v pohodlí domova. Nicméně, na rozdíl od klasických lahví, má pivo z bečky omezenou trvanlivost. Jak dlouho si tedy můžete vychutnávat pivo z malé bečky, než ztratí na kvalitě?
Obecně platí, že neotevřená malá bečka piva vydrží v chladu a temnu 6 až 8 týdnů. Po otevření je potřeba pivo spotřebovat co nejdříve, ideálně do 2 až 3 dnů. Důvodem je, že po otevření se do bečky dostane vzduch, který způsobuje oxidaci piva a ztrátu jeho chuti a řízu. Některé moderní bečky jsou vybaveny integrovaným systémem, který prodlužuje trvanlivost piva i po otevření až na několik týdnů.
Důležitým faktorem je také teplota skladování. Neotevřenou bečku skladujte na chladném a temném místě, ideálně při teplotě do 10 °C. Po otevření je vhodné bečku skladovat v chladničce, kde si pivo udrží svou čerstvost déle.
Pamatujte, že se jedná o obecné informace a skutečná trvanlivost se může lišit v závislosti na typu piva, výrobci a podmínkách skladování. Vždy se řiďte doporučením uvedeným na obalu bečky.
Tipy pro čepování
Čepování z malé bečky piva, ať už pětilitrové nebo desetilitrové, se může zdát jednodušší než z klasického sudu, ale i tady platí pár pravidel pro dosažení perfektní chuti. Nejdůležitější je správná teplota. Ideální teplota pro čepování většiny piv se pohybuje mezi 7-10 °C. Před čepováním proto nechte bečku vychladit v lednici nebo chladícím boxu. Důležité je také pivo zbytečně nepřechlazovat, mohlo by dojít k jeho zakalení.
Před samotným čepováním je potřeba bečku narazit. Použijte k tomu speciální výčepní kohout určený pro malé bečky. Po naražení zkontrolujte, zda kohout těsní a pivo neuniká. Při čepování držte sklenici v úhlu 45 stupňů a pomalu otáčejte kohoutem. Tím zajistíte, že se pivo správně natočí a vytvoří se optimální pěna. Pěna by měla být hustá, kompaktní a vysoká asi 2-3 cm.
Nezapomeňte, že i malá bečka piva má omezenou trvanlivost. Po naražení je ideální ji spotřebovat do 2-3 dnů. Pokud pivo necháte v bečce déle, ztratí na kvalitě a chuť se zhorší.
Kam s prázdnou bečkou
Malá bečka piva, ať už je to pět nebo deset litrů, slibuje skvělou párty nebo posezení s přáteli. Co ale s prázdnou bečkou, když už je zábava u konce? Možností je hned několik. Nejjednodušší je samozřejmě vrátit ji zpátky do obchodu, kde jste ji koupili. Většina prodejců prázdné sudy vykupuje, takže kromě uvolnění místa doma ještě dostanete pár korun zpět. Pokud nechcete bečku vracet, můžete ji zkusit kreativně využít. Menší sudy se dají snadno proměnit na stylové dekorace do bytu nebo na zahradu. S trochou šikovnosti z nich vyrobíte originální květináče, stolky, nebo třeba lampy. Fantazii se meze nekladou. Další možností je nabídnout prázdnou bečku k odkupu nebo darování. Existuje spousta lidí, kteří s nimi rádi dále pracují a proměňují je na nejrůznější užitečné a hezké věci. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že i prázdná bečka od piva může mít svůj další smysl a nemusí hned skončit v odpadu.
Alternativy k malé bečce
Malá bečka piva, ať už pětilitrová nebo desetilitrová, je skvělým řešením pro menší oslavy nebo pro ty, kteří si chtějí pivo vychutnat čerstvé déle než jen pár dní. Co ale dělat, když je malá bečka moc malá a velká bečka zase moc velká? Existuje několik alternativ, které stojí za zvážení. Stále populárnější jsou party soudky o objemu 20 nebo 30 litrů. Tyto soudky se hodí pro větší akce a oslavy, a i když je jejich pořizovací cena vyšší, cena za litr piva vychází často výhodněji. Další možností jsou PET lahve s pivem. Ty jsou dostupné v objemech od 1 do 2 litrů a jsou ideální pro ty, kteří si chtějí dát jen jedno nebo dvě piva. PET lahve jsou také lehčí a skladnější než skleněné lahve. Pro milovníky piva, kteří si chtějí vychutnat různé druhy, jsou tu pivní speciály v lahvích o objemu 0,75 litru. Tyto lahve jsou ideální pro degustaci a ochutnávání různých druhů piv. Ať už zvolíte jakoukoliv alternativu, nezapomeňte na to nejdůležitější – užít si dobré pivo ve společnosti přátel a rodiny.
Publikováno: 16. 08. 2024
Kategorie: pivo