Stupňovitost piva není to samé jako množství alkoholu

Spousta z Vás jistě zná nejrůznější tipy a triky pro čepování piva. Jen málokdo však ví, jak je to vlastně se stupňovitostí tohoto zlatavého moku. Stupňovitost piva je údajem, o němž byste jako milovníci piva určitě měli něco vědět.

  • EPM – Extrakt původní omladiny.
  • Jinak označovaná stupnice Ballinga
  • Obsah všech extraktivních látek v mladině.

Co udává stupňovitost piva?

Pokud vidíte někde pivo se stupňovitostí 10°, není to to samé, jako pivo s desetiprocentním obsahem alkoholu. Taková úměra v tomto značení rozhodně není. Stupňovitost piva rozhoduje spíše o hutnosti a plnosti tohoto alkoholického nápoje. Čím více je pivo hutné, tím obvykle obsahuje více alkoholu, avšak ve zcela jiném poměru. A hlavně, obsahuje 10 % extraktivních látek omladiny.

Stupňovitost u českých piv

Pojďme se nejprve zaměřit na pivní speciály týkající se České republiky. V tomto směru máte určitě na výběr. V níže uvedené tabulce Vám přinášíme seznam piv, včetně obsahu hmotnostního extraktu původní mladiny. Právě tento údaj je onou zmiňovanou stupňovitostí.

PivoStupňovitost
Stolní pivo1,01 % až 6,99 %
Výčepní pivo7,00 % až 10,99 %
Ležák11,00 % až 12,99 %
Speciální pivo13,00 % až 17,99 %
Přehledný seznam stupňovitosti piva.

Narazit pochopitelně můžete i na další piva, mezi která patří například Porter, jehož stupňovitost se pohybuje nad hranicí 18 %. Pokud jde o nealkoholické pivo, jeho stupňovitost je menší jak 0,40 %.

Stupňovitost piva v jiných zemích

Jestliže patříte mezi pivní nadšence, určitě Vás potěší také zmínka o stupňovitosti ostatních piv. A jaké jiné bychom měli zmínit, než piva pocházející z Německa a Rakouska. V Německu je to kupříkladu Einfachbier 1,51 % až 6,99 %, Schankbier 7,00 % až 10,99 %, Vollbier 11,00 % až 15,99 % a Starkbier více jak 16,00 %.

U rakouských piv to vypadá následovně. Abzugsbier obsahuje 9,00 % až 9,99 % a zbytek je stejný, jako u německých piv. Každé pivo se pochopitelně lidí také svou barevností, která je udávána v rámci žebříčku EBC.