Etika v restauraci má svá daná pravidla, dodržujte je

Pokud se rozhodnete vyrazit do luxusní restaurace nebo i jakékoliv jiné, měli byste dodržovat určitá pravidla. Teď zrovna nemáme na mysli stylový dress code. Jsou to především úkony, které budete provádět. Taková etika v restauraci. Tu by neměl podceňovat žádný muž.

  • Gentlemanské chování
  • Společenské konvence
  • Obecná pravidla

Vše začíná u vstupu do restaurace

Etika v restauraci by se Vás jako muže měla týkat už na samotném počátku. To znamená, když vstupujete se ženou do restaurace. Muž by měl za všech okolností vcházet jako první. Je to z toho důvodu, že odvrátí jakékoliv nepříjemnosti uvnitř. Také po restauraci se musí muž pohybovat jako první. O dalších pravidlech se zmíníme v následujících řádcích.

Etika v restauraci od A až do Z

I když existují různé typy restaurací, měli byste se v nich chovat vždy stejně. Ženě pomozte se sundáním kabátu nebo bundy, kterou následně pověsíte na věšák. Pokud Vás zajímá hlubší etika v restauraci, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Je zapotřebí pomáhat ženě při sedání?

Ano, určitě. Židli ženě nejenom odsuňte. Můžete jí pomoci přisunout se i ke stolu. Platí také pravidlo, že muž by měl sedět čelem k východu z restaurace.

Kdo objednává jídlo jako první?

Měla by to být dáma. Zároveň respektujte její chutě. Pokud chce začít něčím lehčím, vyčkejte, než si dáte velký hlavní chod, ať jíte společně.

Kdo vybírá v restauraci víno?

Víno padá na bedra muže, respektive samotná objednávka. Muž by se měl ale zeptat, na jaký druh vína má žena chuť. Pokud dopije a chce ještě, sklenku dolévá opět muž.

Jak se chovat v restauraci?

Rozhodně se vyvarujte jakémukoliv pískání na obsluhu. Je vhodné komunikovat tiše a nebýt hlučný.

Jak se zachovat při odchodu?

Pokud na tom žena netrvá, účet platí muž. Jestliže dáma přišla v kabátu, znovu jí ho pomůžete obléct. Při odchodu podržte ženě dveře ven a nechte ji vyjít jako první.