Michelinské hvězdy – Největší ocenění v gastronomii

V rámci restaurací a gastronomického světa se můžete setkat s nejrůznějšími pojmy. Jedním z nich je například Food Truck, o kterém jsme se více rozepsali v jednom z našich předchozích článků. Dnes se pro změnu zaměříme na Michelinské hvězdy. Jestliže nevíte, co si pod nimi představit, začtěte se do následujících řádků.

Ocenění velkého významu

Michelinské hvězdy jsou oceněním, které má po dlouhá léta v gastronomii opravdu velkou váhu. Oceňování probíhá podle pověstného průvodce Michelin. Michelinův průvodce vychází každoročně ve více, jak dvanácti zemích světa a lze v něm objevit skutečné gastronomické podklady. O jeho první vydání se postarali bratři André a Éduard Michelinové. Tehdy se psal rok 1900.

Jedná se o doporučení restaurací na základě hodnotících kritérií. Právě Michelinské hvězdy jsou pro šéfkuchaře tou nejlepší vizitkou a pro konkrétní restaurační zařízení příslibem návalu nových návštěvníků.

Michelinské hvězdy ve světě

Hvězdu Michelin lze nejenom získat, ale také ztratit. Její platnost je totiž na dobu jednoho roku a pak je třeba obhájit prestiž a kvalitu vlastního gastronomického zařízení a nabízených pokrmů. Jejich počet se v jednotlivých zemích světa tedy mění. My Vám však nastíníme jejich množství například v souvislosti s rokem 2012. V tabulce je uveden počet jedné hvězdy.

ZeměPočet Michelinský hvězd
Japonsko224
Francie485
Itálie250
Česká republika2
Belgie112
Jak jsou na tom ve světě s Michelinskými hvězdami.

Aby to nebylo tak jednoduché, existují samozřejmě i restaurace vlastnící dvě nebo tři hvězdy Michelin. V takovém případě jde o skutečné gastronomické klenoty, kde Vaše chuťové pohárky zažijí doslova orgasmus.

Michelinské hvězdy v praxi

Možná si pokládáte otázku, jak vlastně probíhá takové hodnocení? Základem všeho je řada tajných hodnotících prvků. Navíc nejde ani o žádné veřejné pořádání soutěží. Vše mají na starosti tajní inspektoři navštěvující vybraná restaurační zařízení. Ta se povětšinou nachází ve velkých městech a patří k těm známějším. Z toho jasně vyplývá, že Michelinskou hvězdu nemůže získat každý. I kdybyste vařili sebelíp, v Horní Dolní ji jednoduše neobdržíte.

Publikováno: 12. 09. 2021

Kategorie: Restaurace

Autor: OndrejSpalek

Tagy: cena | hvězda | hvězdy | Michelin | Michelinská hvězda | Michelinské hvězdy | ocenění | prestiž | restaurace | vaření